Brčanski i podmajevički proizvođači šljive mogu se pohvaliti dobrim ovogodišnjim rodom i odličnom otkupnom cijenom na evropskom tržištu, na koje izvoze.
Međutim, granični prelazi predstavljaju veliku međudržavnu administrativnu prepreku. Izvoz poljoprivrednih proizvoda iz BiH u Evropsku Uniju, preko Hrvatske, funkcioniše trenutno samo na dva granična prelaza Gradiška i Metković.
Sve to voćarima, pričinjava zanačajne gubitke u otežava plasman robe na evropsko tržište.
Јedan od 600 voćara iz Brčkog sa devet hekatara zasada šljive je i Bakija Ribić iz sela Šatorovići.
Ovogodišnji rod šljive je 80 odsto u prvoj klasi, a cijena na evropskom tržištu od 80 feninga po kilogramu. Reklo bi se dobra računica. Ali dok se roba odveze do i preko graničnog prelaza Gradiška, eto minusa.
I to u radnom vremenu od ponedjeljka do petka od 8 do 15 časova. Znači, kamioni petkom pa do ponedjeljka, moraju čekati na granici, to trpe naši kupci i proizvođači. Mi smo primorani, preko vikedna da lagerujemo robu u hladnjače, ukoliko imamo kapacitete za to.
Objašnjava Ribić.
Sav trud i ulog u voćarstvo, kao izvozono orjentisane grane, a u Brčkom, na 1.100 hekatara voća, samo kroz podstiacije 840.000 KM godišnje, postaje upitan zbog tromosti i neefikasnosti dražvnog aparata.
Od toga je najveći procenat na proizvodnji šljive, 830 do 840 hektara, koja je najzastupljenija voćarska kultura u Brčko distriktu.
rekla je Blaženka Ninković, viši stručni saradnik pri Odjeljenju za poljoprivredu Distirkta Brčko.
Izvor