Poljoprivreda je otporna na trenutnu krizu, pokazatelji su to Republičkog zavoda za statistiku. Šta je realna slika to mogu reći samo poljoprivrednici.
Bruto domaći proizvod (BDP) Republike Srpske u četvrtom tromjesečju lani zabilježio je pad od 2,4 odsto u odnosu na isti period godinu ranije. Ali su uprkos pandemiji pojedini sektori ostvarili pozitivan rezultat.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, rast BDP-a u četvrtom tromjesečju prošle godine zabilježen je u sektoru poljoprivrede, šumarstva i ribolova i to za 5,4 odsto. Dok je u sektoru informacija i komunikacija BDP porastao za 2,4 odsto.
Sa druge strane, najveći pad BDP-a u četvrtom tromjesečju prošle godine, od čak 6,5 odsto zabilježen je u sektoru ostalih uslužnih djelatnosti. Dok je minus od 6,4 odsto zabilježen u prerađivačkoj industriji.
Pad BDP-a od 4,6 odsto zabilježen u sektorima vađenje ruda i kamena, proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom, gasom i parom i klimatizacija. Te snabdijevanje vodom, kanalizacija, upravljanje otpadom i djelatnosti sanacije životne sredine.
Očekivan pad
Potpredsjednik Privredne komore RS Mihajlo Vidić rekao je za “Glas Srpske” da je pad očekivan s obzirom na situaciju izazvanu pandemijom virusa korona.
Privreda cijelog svijeta je pogođena i bilo je za očekivati da će doći do pada svih pokazatelja. A isto tako, kako se situacija bude smirivala i privreda će se oporavljati. Najteža situacija je svakako u oblasti prevoza putnika i ugostiteljstva. Zahvaljujući pomoći Vlade RS uspjeli smo sačuvati dobar dio radnih mjesta. Te ohrabruje postepeni oporavak i rast izvoza domaćih proizvoda. Rekao je Vidić, podsjetivši da je pokrivenost uvoza izvozom prilično visoka.
Sve to, dodao je, pokazuje da naši izvoznici imaju stabilne partnere u inostranstvu sa kojima su nastavili saradnju i u pandemiji.
Potrebna nam je disciplina
Vidić je kazao da se od građana očekuje disciplina. Te poštovanje epidemioloških mjera kako bi pandemija što prije bila zaustavljena. A tome će, prema njegovim riječima, doprinijeti i vakcinacija.
Ekonomista Zoran Pavlović ističe da je pandemija posebno nanijela štetu samostalnim preduzetnicima i ugostiteljima. Koji se i sada suočavaju sa poteškoćama u poslovanju.
Potrebna nam je efikasnija politika kojom ćemo pomoći tim djelatnostima da prežive. U narednom periodu samo možemo očekivati nastavak tog lošeg trenda i smanjenja BDP-a, rekao je Pavlović.
*Kretanje BDP-a u prošloj godini u odnosu na 2019. godinu
- 1,5 % – prvo tromjesečje
- 6,8% – drugo tromjesečje
- 3,4 % – treće tromjesečje
- 2,4 % – četvrto tromjesečje