Pod vođstvom Ivane Čegar, koja predano vodi projekat “Mali baštovani”, mališani kroz igru i zabavu savladavaju važne lekcije i vještine neophodne za proizvodnju zdrave hrane.
– Drugari školarci redovno obilaze našu baštu sljezove boje, a onda čuju još mnogo zanimljivih priča o biljnom svijetu koji nastanjuje predivnu botaničku baštu. Učiteljice će imati mogućnost da, mimo projekta “Mali baštovani”, dođu sa djecom i održe časove u bašti koju smo opremili sa stolicama i klupama te velikom školskom tablom – kazala je Čegareva.
Ona je istakla da svake godine organizuju radionice baštovanstva, koje su besplatne i namijenjene djeci od dvije do deset godina. Objasnila je da djeca rade sve što podrazumijeva jedna bašta, od sadnje sjemena do ubiranja ploda.
– Djeca u bašti sve redom siju pa ih onda učimo kako da brinu o tim biljkama, kako da ih zaštite, čuvaju i održavaju – pojasnila je Čegareva.
Takođe, uče ih pored baštovanstva i domaćinstvu te kako čistiti za sobom, ne bacati smeće, ali i kako da farbaju ogradu i prave staze.
– Na godišnjem nivou bude oko 200 polaznika, a održavaju se dva do tri puta sedmično, od proljeća do jeseni, dok ima plodova – rekla je ona i dodala kako u bašti ima posla tokom cijele godine pa je tako pokrenula radionicu “Ivanče baštovanče” koju su djeca mogla pohađati i zimi. Prema njenim riječima, manjoj djeci koja se još nisu pronašla u nekom sportu ili drugoj aktivnosti, mnogo znači priroda i osjećaj slobode koji sa njom dolazi.
– Oni boravkom u prirodi razvijaju i mozak i tijelo, skaču, igraju se i ne shvataju ovo kao neku obavezu, a sa druge strane kroz igru nauče veoma bitne stvari – rekla je Ivana Čegar.
Majka trogodišnjeg Pavla koji je gotovo godinu mali baštovan, Dajana Vrančić kazala je da se dječak uvijek raduje ovim radionicama.
– Naučio je da sadi i pomalo prati razvoj biljaka, a kada odemo na selo uvijek nam pomaže da kupimo pokošenu travu i zalivamo cvijeće, što je usvojio kroz radionice – istakla je Vrančićeva.
Ona smatra da je to veoma korisno za djecu, prvenstveno zbog imuniteta.
– Na radionicama često jedu plodove koje su sami posadili, kao što su jagode, maline, paradajz i slično, a onda i kod kuće žele da probaju voće i povrće – pojasnila je ova majka.
Ona je dodala da je u razgovoru sa majkom jednog osnovca, koji takođe ne propušta radionice, saznala da je zahvaljujući “Malim baštovanima” mnogo olakšano učenje određenih predmeta, poput moje okoline.
– Ove radionice su veoma korisne za svu djecu, pošto na primjer sami mogu da vide i dožive kako se razvijaju biljke od sjemena te onda kasnije ne moraju učiti napamet o tome – rekla je Vrančićeva.
Grupe
Ivana Čegar je objasnila da su grupe uvijek drugačije, jer ne postoji striktno vrijeme dolaska, već sa roditeljima dogovara termin kada su u mogućnosti da dovedu djecu na radionicu.
– Imam program za taj dan, ali se uvijek prilagodim grupi koja dođe pa tako nekada urade više posla, a nekada manje – istakla je Čegareva.
(glassrpske.com)