Loši vremenski uslovi, kišni dani i relativno niske temperature u aprilu i maju, uticale su da prinosi zvorničkih proizvođača meda budu ispod svih očekivanja.
Proljećne kiše ugrozile su bagremovu pašu, pa će prinosi meda biti i za 90 odsto manji. Neizvjesna je i sudbina malih proizvođača.
Ovogodišnja bagremova paša potpuno je podbacila. Velike gubitke pretrpio je i Desimir Đurić iz Šepka, koji ima 70 košnica i ne pamti goru godinu.
Česti kišni dani u aprilu i maju uzrokovali su i nekontrolisano rojenje pčela, a junski dani pojavu krpelja, pa pčelari imaju pune ruke posla. Riječ je o jednoj od najtežih godina.
Za 90 posto je ova godina lošija od prošle. Mi nemamo ništa unosa ove godine. Sanduci su puni pčele, ali je problem u tome što mi nemamo hljeba unutra. Pčele nisu mogle ni odakle ništa da donesu. Medilo nije ništa.
Istakao je Radovan Stevanović pčelar, predsjednik Udruženja pčelara Zvornika “Bagrem”.
Smanjena proizvodnja meda u zvorničkom kraju ne bi trebalo da utiče na cijenu ovog proizvoda u zvorničkim trgovinama, ali će sigurno uticati na kvalitet ponude.
Imaćemo najverovatnije uvoznike koji će da ušićare, da uvezu jeftini med i nešto tako neregularno i da to prodaju ovdje narodu našem.
Zvornički pčelari se nadaju toplom ljetu kako bi zamedile šume, ali i povećanju subvencija lokalne uprave i Vlade Republike Srpske.
Izvor: RTRS