Šta sijati i saditi u natprosječno toplom i suvom septembru | Agroportal.ba
Agro savjeti

Šta sijati i saditi u natprosječno toplom i suvom septembru

Svima je već jasno da je pred nama natprosječno topao septembar, a u mnogim dijelovima će nedostajati i uobičajenih oborina. To znači da uobičajeni kalendari sjetve – ne vrijede. Trebamo se prilagoditi trenutnim uslovima kako biljke ne bismo izlagali stresu.

Inače se u ovom mjesecu siju mrkva, peršin, salata, matovilac, špinat, blitva te se sadi češnjak, crveni i luk srebrenac, kozjak, ljutika radič, endivija, artičoka i poriluk.

Ali, zemlja je suva, dnevne temperature ponegdje idu i do 35°C, a ovakvo ljetno vrijeme bi moglo potrajati do treće dekade mjeseca.

Bolje pričekati kraj mjeseca?

Mrkvu i peršun možete sijati u ovom mjesecu, ali s obzirom na vrijeme, preporuča se da to obavite u sjenovitijem dijelu vrta ili koristite mreže za zasjenu kako bi smanjili stres uzrokovan vrućinom.

Pročitajte još...   Analiza zemljišta - Ivana Trifković

Sa zelenim povrćem koje preferira hladnije uslove, kao što su špinat i blitva, pričekajte kraj mjeseca, kada temperature počnu padati jer bi inače brzo mogli otići u sjeme. Ako ne možete čekati, također ih posijte u sjenovitiji dio vrta ili ih prekrijte mrežom.

I češnjak i luk se mogu saditi ovoga mjeseca, no bolje je pričekati pad temperature jer ove biljke bolje uspijevaju u hladnijim vremenskim uslovima.

Sa sadnjom poriluka svakako pričekajte jer su njegove biljčice u toj fazi vrlo krhke i osjetljive.

Na šta dodatno paziti?

Ono na što treba paziti je redovno i obilno zalijevanje, posebno ujutro i naveče, kada su temperature niže.

Pročitajte još...   "Sava" potpisala ugovore sa kooperantima

Da bi očuvali vlagu u tlu, koristite malčiranje koje će najbolje odgovarati salati i matovilcu.

Umjesto direktne sjetve u vrtu, razmislite o sjetvi u posudama koje možete držati u djelimičnoj sjeni i lako ih zalijevati. Kad temperature padnu, presadite sadnice u vrt.

Prije sjetve ili sadnje, prozračite tlo laganim prekopavanjem kako bi voda kojom zalijevate i koja će pasti, bolje prodrla u dublje slojeve i korijenje moglo lakše doći do vlage.

Dodajte kompost, stajnjak ili peletirano gnojivo koje će poboljšati strukturu tla, povećati zadržavanje vlage i pružiti biljci polagano oslobađanje hranjivih supstanci.

Zemlju nemojte previše usitnjavati jer će je kiša utući te će se stvoriti pokorica.

 

 

(agroklub.rs)

 

0Shares
Slične objave
Agro savjeti

Koje su prednosti redukovane obrade zemljišta?

Agro savjeti

Šta se sije i sadi u avgustu