U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS smatraju da ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović “nekorektno i po ko zna koji put” preuzima tuđe zasluge, piše srpskainfo.
Reakcija je uslijedila povodom posljednje odluke Evropske komisije kojom je dozvoljen izvoz svih vrsta mlijeka i mliječnih proizvoda u EU.
Dozvola za izvoz uslijedila je nakon niza godina upornog rada na kontroli kvaliteta mlijeka i ogromnim podsticanjem ovog sektora od strane Vlade RS i resornog MPŠV, koji su u sektor mljekarstva od 2013. do 2017. godine uložili oko 95 miliona KM ili 25,5 miliona KM godišnje. Vlada je prepoznala ovaj sektor kao okosnicu razvoja cijele poljoprivrede i uložila značajna sredstva, što je na kraju dovelo i do ogromnog napretka i ovakve odluke EU, ističu u ovom ministarstvu.
Naglašavaju da je dozvola za izvoz samo logičan slijed ovakvog odnosa prema mljekarskom sektoru.
Ovaj sektor je sada ravan sa onima u EU, a ne rezultat, kako to ministar Šarović predstavlja, „predanog rada Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH“. Podsjećamo da je od 2013. kontinuiranim podsticanjem ovog sektora povećana prosječna mliječnost grla u Srpskoj sa 2.700 na 4.000 litara, a da je samo u prošloj godini povećan izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda za 34,67 odsto, navodi se u saopštenju.
Odgovor Šarovića
Evropska komisija objavila je odluku kojom je BiH stavila na listu A i B zemalja, kojima je dozvoljen izvoz svih vrsta mlijeka i mliječnih proizvoda u EU. Sve institucije BiH, ne samo iz RS, nego i iz FBiH i Brčko Distrikta dale su svoj doprinos ovom procesu, na čemu im čestitam, poručio je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović.
Ovo je ujedno i njegov odgovor na stav Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, koje je osporilo zasluge državnog ministarstva u dobijanju dozvole za izvoz mlijeka u EU.
Iz saopštenja Ministarstva RS proizlazi da mi, eto, nismo znali da su oni zaista bili toliko revnosni, te da javnost nije bila obaviještena o njihovim aktivnostima. Čudi me što ovo ministarstvo do sada nije isticalo kako je tako aktivno. Da li su zaboravili? Rekao je Šarović za vijesti.ba. a prenosi srpskainfo.
U procesu dobijanja dozvole za izvoz mlijeka, kako je rekao, učestvovale su različite institucije iz BiH.
Ako je neku potrebno posebno izdvojiti, to je Kancelarija za veterinarstvo BiH, koja je u sastavu Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, ocijenio je Šarović.
Kliještima smo izvlačili aktivnosti od njih
Da je doprinos Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS grandiozan, pa i nije. Morali smo im kliještima izvlačiti određene aktivnosti. No, za sve što su dobro učinili, upućujem im čestitke – ističe Šarović.
On je još ocijenio da je u pozadini vjerovatno “sindrom straha od bilo čega što će on da uradi korisno”.
Imam osjećaj da jednostavno ne mogu da izgovore i pohvale moje korisne aktivnosti. Na čelu Ministarstva sam četiri godine. Nije valjda da sam uradio sve loše stvari, valjda ima nešto korisno. No, ja nastupam drugačije i čestitam im na svemu dobrom što su uradili, jer želim da zajedno radimo i sarađujemo za opšte dobro, poručio je Šarović.