Skupština Unsko-sanskog kantona usvojila je na svojoj posljednjoj sjednici Prijedlog o strategiji poljoprivrede i ruralnog razvoja za naredne četiri godine, te su predloženi konkretni koraci u pravcu poboljšanja stanja u ovoj oblasti.
“Ovaj dokument je strateški okvir za sveobuhvatni razvoj poljoprivrede u Unsko-sanskom kantonu za naredne četiri godine. Ovo će nam biti smjernica za dalje unapređivanje poljoprivredne proizvodnje u našem kantonu, naravno koristeći sve resurse koje ovaj kanton posjeduje”, izjavio je Mehmed Ćenanović, ministar poljoprivrede u Vladi USK.
Pomenuti dokument izradio je Poljoprivredno-prehrambeni fakultet u Sarajevu, a prema riječima Sabahudina Bajramovića, profesora na pomenutom fakultetu, njime su definisani cilj, tri prioriteta i 13 mjera.
“Ovo je sveobuhvatan dokument, koji jasno daje naznake šta treba raditi do 2027. godine kada je u pitanju razvoj poljoprivrede i ruralni razvoj. Prioriteti su unapređenje konkurentnosti poljoprivrednog sektora i proizvodnje, za koji smo konstatovali da nije dovoljan. Drugi prioritet ide u pravcu jačanja lanaca vrijednosti, od primarne proizvodnje do prerade i potrošnje. Konačno, posljednji prioritet je vezan za problem odlaska stanovništva i napuštanja bavljenja sektorom poljoprivrede, kao i najbolje načine rješavanja pitanja iskorištavanja prirodnih resursa”, istakao je Bajramović.
Poljoprivredna proizvodnja na ovim prostorima posljednjih godina susreće se s nizom problema, kao što su visoki troškovi proizvodnje, nelojalna konkurencija, neredovna isplata poticajnih sredstava, usitnjenost poljoprivrednih parcela te nejasan status državnog poljoprivrednog zemljišta. Poljoprivreda na području Unsko-sanskog kantona u sve većoj mjeri osjeća posljedice odlaska stanovništva s ovih prostora, jer nedostaje radnika, a migracijama su posebno pogođena sela. “Pokušavamo da olakšamo položaj i život poljoprivrednim proizvođačima, prije svega kroz povećanje poticajnih sredstava te iskorištavanje sredstava za sektor agrara koje nam nudi Evropska unija. Od krucijalne je važnosti da pokušamo zadržati ruralno stanovništvo i očuvati poljoprivredna gazdinstva”, kazao je Ćenanović.
Prema podacima Udruženja proizvođača mlijeka i mesa USK, u posljednjih nekoliko godina sve veći broj poljoprivrednika gasi proizvodnju i odjavljuje obrte, a trenutno najveći problem u poljoprivrednoj proizvodnji je kako pronaći radnu snagu.
“Dešava se ono na šta smo upozoravali prije nekoliko godina, farme se prazne i ljudi odlaze u Njemačku i druge zemlje jer je bavljenje poljoprivredom postalo krajnje neizvjesno”, kaže Ermin Veladžić, predsjednik pomenutog udruženja.
(nezavisne.com)