Malinari traže duplo veće premije | Agroportal.ba
Agro vijesti

Malinari traže duplo veće premije

Malinari u Srpskoj u narednoj godini priželjkuju duplo veće podsticaje za svoj rad, što će zahtijevati i od nadležnih, jer su uz sadašnje subvencije, nisku otkupnu cijenu i visoke troškove konstantno na gubitku.

Ekspanzija uzgoja malina, koja je u Srpskoj, posebno u Podrinju, počela prije desetak godina, kada su mnogi zasadili hektare obradive površine, jer su donosile dosta prinosa i dobru zaradu, splasnula je preko noći. Brojni uzgajivači, koji su proizvodili tone ovog voća godišnje, više nisu mogli da prežive, zbog čega su unazad dvije-tri godine počeli da uništavaju ili u potpunosti zapostavljaju svoje malinjake.

Predsjednik Udruženja malinara Bratunca, Srebrenice i Milića “Vilamet” Ljubiša Alempić kazao je za “Glas Srpske” da je niska otkupna cijena ovog voća u posljednje dvije godine mnoge dovela na ivicu ambisa.

– Proizvođači malina u situaciji u kojoj su sada trebaju daleko veću podršku resornog ministarstva. Zbog toga ćemo tražiti da nam budu povećani podsticaji, bar u momentima kada je cijena malina relativno niska, kao što je sada slučaj – kazao je Alempić.

Dodao je da malinari već drugu godinu zaredom nemaju nikakvu zaradu, zbog čega se odlučuju na gašenje ove proizvodnje i okreću se drugim poslovima.

Pročitajte još...   Malinarstvo u Brčkom

– Samo je dnevnica berača otišla na 100 maraka, ne računajući druge troškove, koji rastu iz dana u dan. Godinama ništa konkretno nismo zahtijevali od nadležnih, međutim sada nemamo izbora nego da tražimo 0,50 maraka po kilogramu malina, za koju smo do sada dobijali 0,25 KM – istakao je Alempić, dodajući da od resornog ministarstva očekuje poziv na sastanak, gdje će, između ostalog, iznijeti svoje zahtjeve za povećanje podsticaja.

Malinar Ivan Stojanović iz Bratunca kaže da podsticaji u Srpskoj treba da budu izjednačeni sa FBiH.

– Malinari imaju stav da premija po kilogramu ovog voća u Srpskoj ne smije biti ispod 0,50 KM, u protivnom ćemo odmah zatražiti sastanak sa resornim ministrom – rekao Stojanović, podsjećajući da je računica od prije dvije godine pokazala da proizvodnja kilograma malina košta najmanje 3,80 maraka, ali su u međuvremenu troškovi znatno skočili.

Prema njegovim riječima, nadležni su sa povećanjem premija trebalo da počnu čim su vidjeli da se smanjuje proizvodnja.

Pročitajte još...   Semberija spremna za proljećnu sjetvu

– Ne vidim zašto se prilikom određivanja premije malinari razlikuju od, primjera radi, proizvođača jabuka – kazao je Stojanović, kome su ovog ljeta otkupljivači plaćali 3,5 maraka po kilogramu malina.

Veća podrška za uzgoj malina dobro bi došla i porodici Mršević iz Rudog, koja ovo voće uzgaja na pola hektara.

– Cijena malina je drastično pala, što je dovelo u pitanje i samu proizvodnju. Sa podsticajima od pola marke po kilogramu bi sigurno bilo lakše nastaviti proizvodnju, jer su troškovi povećani nekoliko puta, dok je cijena ostala ista – kazao je Nenad Mršević, koji je u malinarstvu zajedno sa ocem već nekih deset godina.

ROD

Zbog suše i propadanja zasada realno je očekivati da će, prema riječima malinara, i iduća godina biti loša. Ovogodišnji rod maline je umanjen za više od 30 odsto, zbog čega su kratkih rukava ostali i otkupljivači, koji su od drugih tražili robu da bi ispoštovali ugovore i obezbijedili dovoljnu količinu.

 

 

(glassrpske.com)

 

0Shares
Slične objave
Agro vijesti

Livanjski sir je prvi bh. zaštićeni proizvod u EU: Kruna 150-godišnje tradicije

Agro vijesti

Prvi put u BiH proizvedeno magareće mlijeko u kapsulama