Mljekari zadovoljni prošlom godinom, ali se osjećaju prevarenim | Agroportal.ba
Agro vijesti

Mljekari zadovoljni prošlom godinom, ali se osjećaju prevarenim

Protekla godina je bila uspješna za proizvođače mlijeka na području Unsko-sanskog kantona i došlo je do povećanja ukupne proizvodnje za oko 15 posto u odnosu na raniji period.

Prema riječima Ermina Veladžića, predsjednika Udruženja proizvođača mlijeka i mesa u Unsko-sanskom kantonu, ovdašnji farmeri su proizveli oko 38 miliona litara mlijeka u prošloj godini, što je za milion litara više u odnosu na 2023. godinu.

“Pozitivno je što su stočarski usjevi uspjeli i pored toga što je bilo vremenskih neprilika, poplava i suša, što je doprinijelo pozitivnim trendovima u neposrednoj proizvodnji. Farmeri su u protekloj godini izvršili nabavku novih muznih grla, što je u najvećoj mjeri doprinijelo povećanju obima proizvodnje”, kazao je Veladžić.

Pročitajte još...   Naglo zahlađenje pogoduje voćarima

Međutim, kako je istakao, ovdašnji farmeri se osjećaju prevarenim jer Vlada FBiH nije ispoštovala ranija obećanja o visini subvencija za nabavku novih grla, pa su ona subvencionirana sa 33 umjesto sa 50 posto, kako je to obećano.

Prema njegovim riječima, rastu proizvodnje mlijeka doprinijela je i politika poticaja s kantonalnog i federalnog nivoa, te veća izdvajanja za farmere.

“Ono što očekujemo u narednoj godini, a to smo i najavili otkupljivačima, jeste da otkupna cijena za mlijeko bude povećana i da se usklađuje s rastom drugih cijena. Također, od Vlade USK očekujemo da u ovoj godini izdvoji minimalno milion maraka u cilju izgradnje i modernizacije štalskih objekata, te za nabavku nove mehanizacije i sredstava za rad”, kaže Veladžić.

Pročitajte još...   Otkupna cijena pšenice ponovo enigma

Prema njegovim riječima, u protekloj godini zaustavljen je negativni trend zatvaranja poljoprivrednih gazdinstava, ali nije zabilježeno ni otvaranje novih.

“Imamo tendenciju ukrupnjavanja mljekarske i stočne proizvodnje, jer dok sitniji farmeri odustaju i prodaju grla, oni krupniji investiraju i nabavljaju nova, a tome je značajno doprinijela i aktuelna politika podsticaja”, kaže on.

Kada se radi o odluci Vlade Federacije BiH o povećanju minimalne plate, Veladžić smatra kako se ta odluka neće pozitivno odraziti na poljoprivredu, jer će zaustaviti registraciju novih obrta u oblasti poljoprivrede zbog prevelikih opterećenja i dažbina prema državi.

 

 

(nezavisne.com)

 

0Shares
Slične objave
Agro vijesti

Azijski stršljen širi se Evropom, uništava pčele

Agro vijesti

Glamočić: Jačati prehrambeni suverenitet, posebno u uzgoju prasadi