Poljoprivrednici se sa zebnjom pripremaju za sjetvu | Agroportal.ba
Agro vijesti

Poljoprivrednici se sa zebnjom pripremaju za sjetvu

Jesenja sjetva je na pragu, a neizvjesnost i strah se uvukli među poljoprivrednike. Iz godine u godinu, računica sve tanja, ali raditi se mora.

Još jedna teška godina za poljoprivrednike. Bitka se bila oko otkupne cijene pšenice, a zatim je suša obrala kukuruz. Tako ojađeni, sa zebnom se pripremaju za jesenju sjetvu.

Jesenja sjetva je na pragu, a neizvjesnost i strah se uvukli među poljoprivrednike. Iz godine u godinu, računica sve tanja, ali raditi se mora.

“Ne smijemo stati. Ako stanemo još gore. Raditi se mora, zasijati se mora, sve kao i prošle godine, nema druge”, kaže Stevo Mišić, poljoprivrednik iz Balatuna.“Ulazimo skroz bezvoljno, vjerujte da uopšte ne ulazim sa nekim moralom u proizvodnju, iz tog razloga što je cijena sjemenskog materijala 130-140 maraka, a mi smo davali po 35 maraka. Znači, tri do četiri puta skuplja, to nikad nije bilo”, kaže Stevo Radić, poljoprivrednik iz Gornjeg Crnjelova.

Pročitajte još...   Nakon Pala i Rogatica planira formiranje privrednog savjeta

Muka je, kažu poljoprivrednici, ulagati u nešto za šta ne znaju da li će od toga imati i koristi. Na toj vjetrometini, prepušteni su sami sebi.

“Sve mi to završimo, ali sve je neizvjesnost. Nadamo se boljem, ali svaka godina je sve gora. Čekamo ko će da nam kaže da li će otkupiti pšenicu ili neće, kako će šta će”, kaže Đorđe Vakčić, poljoprivrednik iz Male Obarske.

I baš kad bi trebalo da ubiraju plodove svog rada, tad nastupe problemi, zbog kojih neki i odustaju od proizvodnje.

“Ja ne mogu svake godine ići u minus. Podsticaj treba da bude da se mi razvijamo, da kupujemo zemlju, proširujemo priozvodnju, a ne da gasimo požar”, kaže Stevo Radić.

Pročitajte još...   Ratari zadovoljni prinosom, ali ne i predloženom otkupnom cijenom

Ono što je za sada dobra vijest jeste kiša koja je pala u nekoliko navrata ide na ruku poljoprivrednicima.

“Uzimajući u obzir da od 2. jula do sredine septembra nije bilo kapi kiše, ove padavine su izuzetno dobro došle da se može započeti sa pripremom zemljišta za sjetvu ozimih kultura. Ako bismo znali da će biti sušna zima može ovo da prođe, ali mi agronomi bi voljeli da bude kišno, zato što nemamo dovoljne količine rezervne vlage za proljeće”, kaže agronom, Dragan Zarić.

Poljoprivrednicima, poslije svega, ostaje da gledaju u nebo, da se nadaju povoljnim vremenskim prilikama, ali i dobroj cijeni za svoje proizvode.

 

 

(rtvbn.com)

 

0Shares
Slične objave
Agro vijesti

Za sada nije bilo štete od mraza u voćnjacima

Agro vijesti

Podrška proizvodnji zdrave hrane u Brčko distriktu: Certifikovani samo proizvođači bamije