Dom kulture u Gradišci i ove godine će osim po zanimljivim kulturnim sadržajima biti prepoznatljiv i po hortikulturi. Samo jedan akcija bila je dovoljna da radnici ove ustanove predvođeni direktorom Željkom Blagojevićem zasade čak četiri hiljade sadnica raznog cvijeća.
Prema Blagojevićevim riječima, ovo je samo dio, slične aktivnosti tek slijede.
Mi tradicionalno ispred i oko Kulturnog centra svake godine zasadimo oko 12 hiljada sadnica cvijeća. Sve sadnice i cvijeća i drugog ukrasnog bilja nabavljamo od domaćih proizvođača cvijeća. Korist je višestruka. Grad dobija cvjetnu oazu, a mi direktno našim cvjećarima pomognemo da prodaju svoje proizvode. Znamo da im je veoma teško, ali znamo i da su vrijedni, snalažljivi i izdržljivi. Proći će i ovaj zlokobni virus, a cvijeće će nas podsjećati na akciju i zajedništvo, rekao je direktor Blagojević.
Sličnu akciju podržali su i u susjednom Zavičajnom muzeju Gradiška, koji ove godine obilježava pola vijeka uspješnog rada. Pred ovom ustanovom cvijeće je sadio neumorni Milan Vujić.
Cvijeće simbolizuje život. Želimo lijepu okolinu i što bolju sezonu našim cvjećarima, rekao je Vujić.
Cvjećari se nadaju da im ova sezona neće u potpunosti propasti. Optimizam podgrijavaju ublažavanjem mjera i otvaranjem cvjećara. Tome se raduje i Goran Rašković, koji svakodnevno frezom izmalčira na stotine ubranih kala i drugog cvijeća.
Raduje me ublažavanje mjera. To znači da život pobjeđuje i da ćemo korist osjetiti svi. Spreman sam da svoje cvijeće ponudim cvjećarama ne samo u lokalu, već i na širem području naše zemlje, rekao je Rašković.
Gradiška i Laktaši su poznati po velikim proizvođačima rezanog i cvijeća u čašama. Tu prednjače proizvođači iz Gornjih Karajzovaca, Seferovaca, Vakufa, Romanovaca, Aleksandrovca, Maglajana i drugih lijevčanskih sela. Svi oni se nadaju da će im podršku dati i ostale ustanove, poput gradiških ustanova kulture.
Boško Grgić