Jedini proizvođač “šaranske mlađi” u BiH a nema pravo na podsticaj
01/09/2020
U pet jezera koja se prostiru na pet hektara površine Milenko Mirić iz Porebrica kod Brčkog već osam godina uzgaja šaransku mlađ kojom snabdijeva tržište u BiH.
Uzgojem i prodajom konzumne ribe počeo je da se bavi 2007. godine, a posljednjih osam godina njegov posao je isključivo uzgoj šaranske mlađi.
Radio sam mnogo poslova u različitim oblastima, ugostiteljstvu, građevinarstvu, zemljoradnji, ali sve je to bilo na klimavim nogama. Kada sam shvatio da na tržištu imamo manjak ribe počeo sam s proizvodnjom konzumne ribe i prodajom u ribarnicima, a onda sam se zbog idealnih uslova koje imam okrenuo uzgoju šaranske mlađi, kaže Mirić.
Tržište
Godišnje proizvede oko milion komada i kao jedini proizvođač šaranske mlađi u BiH cjelokupnu proizvodnju plasira na domaće tržište ribogojilištima i ribolovačkim društvima.
Nedavno smo sa udruženjem „Smuđ“ poribljavali jezero Modrac sa oko 2,3 tone šaranske mlađi koju smo proizveli. Radimo i s ribolovačkim udruženjima „Hazna“ Gradačac, „Riba“ Bijeljina, udruženjima „Bosna“ iz Maglaja i Doboja. Imamo i jako dobru saradnju s ribogojilištima u Hercegovini, koja inače uzgajaju pastrmku, a od nas uzimaju mjesečnjake i pripremaju ih za dalju prodaju. Njima godišnje isporučujemo 150 do 200 komada sitne mlađi, kaže Mirić, za SrpskaInfo.
Proširenje proizvodnje
Ističe da se od ovog posla može dobro živjeti, ali da se mora puno raditi i učiti.
Treba tu mnogo vremena i znanja. Ima priručnika i informacija o ovom poslu na internetu, ali naučiš tek kada sam prođeš kroz sve. U početku je bilo grešaka. Nisam znao kako održavati vodu, bilo je gustih nasada zbog kojih je bilo i gubitaka, ali sve se vremenom nauči i savlada, kaže Mirić.
Planira da proširi proizvodnju izgradnjom laboratorije za proizvodnju mlađi amura, tolstolobika i smuđa, koje ne mogu da se mrijeste prirodnim putem. Laboratorija bi trebala biti gotova do kraja iduće godine, a taj posao povjeriće sinu Goranu, koji mu je i sada glavni oslonac i podrška u poslu.
Od malih nogu sam u ovom poslu i nisam razmišljao ni o jednom drugom. Imao sam ponuda da idem u inostranstvo da studiram, ali ovo je moj život na koji sam navikao. Nije mi teško zato što znam da radim za sebe, rekao je Goran.
Bez podsticaja
Milenko kaže da nemaju podsticaje za prozvodnju. Porebrice se nalaze u Republici Srpskoj, gdje nisu predviđeni podsticaji za uzgoj ribe, a nema pravo na podsticaje iz Federacije ili Brčko distrikta, od koga su Mirićevi ribnjaci udaljeni svega dva kilometra.
Distrikt ima dobre podsticaje. Izdvajaju značajna sredstva, a u mom slučaju bi to iznosilo oko 50.000 KM. Radimo mi dobro i bez podsticaja, ali bih, da ih ima, zaposlio tri radnika i tako zadržao omladinu ovdje, kaže Milenko.
Riblju mlađ od Mirića kupuju i ljudi iz okoline, koji žele da se oprobaju u poslu uzgajivača ribe. Kažu da su zadovoljni kako cijenom tako i onim što nauče od njih.
Svi od njega nabavljamo i učimo. Niko mu od nas u ovom poslu ne može konkurisati, kažu kupci.
Još bez zahtjeva za ribnjak
Od 2018. godine, kada su u Brčko distriktu uvedeni podsticaji za uzgoj i tov ribe, kao i za izgradnju ribnjaka, Odjeljenju za poljoprivredu za podsticaje se obratilo 17 proizvođača, a do sada nije podnesen nijedan zahtjev za izgradnju ribnjaka.
Uslov za korišćenje podsticaja je uzgoj ribe na površini od najmanje 500 kvadratnih metara, a podsticaj se ogleda u refundiranju 30 odsto troškova za nabavku riblje mlađi.