
Njihova žetva je krenula, ali pandemija virusa korona i vanredne mjere su im svezale ruke. Proizvođači rezanog cvijeća hvataju se za glavu, sezona im je definitivno propala.
Prilikom nedavne posjete Gradišci, potpisnik ovih redova upitao je ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Borisa Pašalića, na koji način se može pomoći proizvođačima cvijeća, koji su posebno ugroženi.
Mi svi imamo neke poteškoće. Tržnice rade i cvjećari tu mogu plasirati dio svojih proizvoda. Jeste da je ograničenje kretanja na snazi i da su naši cvjećari snabdijevali cvijećem čak i Hercegovinu, ne bih rekao da je ova sezona za njih propala, rekao je Pašalić.
Goran Rašković, najveći proizvođač rezanog cvijeća, koji je minule zime i ovoga proljeća čak išao i u proširenje proizvodnje, kaže da su tržnice mjesto gdje svoje proizvode mogu prodavati cvjećari, uzgajivači balkonskog , vrtnog i sobnog cvijeća za presađivanje, ali ne i proizvođači rezanog cvijeća.
Rezano cvijeće se ne može prodavati na zelenim pijacama, a tamo nemamo ni uslova za to. Nije to glamočki krompir. Meni svaki drugi dan za berbu ili rezanje pristigne po 500 kala. Za mene i moje kolege su najvažnije cvjećare, koje ne rade. Osim njih cvijeće smo prodavali i svadbenim salonima. Shvatamo situaciju i vanredne mjere, ali neko i nas mora shvatiti, jer smo uložili ogroman novac i rad i sada nam proizvodnja propada, rekao je Rašković.
Ovaj veliki proizvođač cvijeća i ukrasnog bilja, koji ima deset velikih plastenika, opredijelio se za prodaju na manje količine, aranžiranje, pakovanje i nešto agresivniju ponudu tržištu.
Moji poslovni partneri i saradnici nisu samo na području Laktaša , Banja Luke ili Gradiške, već i u Sarajevu, skoro u čitavoj Bosni. Svima nam je teško, ali ja bih volio kada bih ovo prvoklasno cvijeće mogao uskladištiti poput jabuke i krompira, zamrznuti poput graška ili pasterizovati kao sok ili povrće. Znamo da je hrana prioritet, ali i naše cvijeće, kale i gerberi, hranile su ne samo moju porodicu, već na desetine porodica koje rade u cvjećarama, širom naše zemlje, rekao je Goran Rašković, priželjkujući da će se prilikom prvog ublažavanja mjera na dnevnom redu naći i cvjećare.
Možda bi veliki tržni centri mogli pomoći Goranu i njegovim kolegama, jer se i u ovom slučaju radi o domaćoj proizvodnji, koju u posljednje vrijeme s pravom favorizujemo.