Većina obrađenih podataka vanjskotrgovinske razmjene sirovina i proizvoda agroindustrijskog sektora bilježi porast i uvoza i izvoza, te kroz ova tri mjeseca agroindustrija nije pokazala negativne posljedice koje će, smatraju u VTKBiH, zasigurno u narednom periodu donijeti uticaj koronavirusa.
U narednim mjesecima očekujemo pogoršanja i otežan rad i u ovoj industriji s obzirom na to da je uvoz sirovina znatno otežan, a bh. industrija, poput mesoprerađivačke, mlinske industrije, proizvodnje ulja, šećera, hrane za uzgoj peradi i stoke, ovisna je o uvozu.
Osim toga, kako dodaju, problematičan je i uvoz repromaterijala, odnosno materijala za pakovanje proizvoda. U BiH, kompanije za proizvodnju ambalaže još se bore za opstanak, tako da je još uvijek moguće pronaći i ambalažu iz domaće proizvodnje za ove proizvode.
Značajan rast izvoza zabilježen je kod goveđeg mesa, jer je u ovom periodu počeo da se odvija izvoz u Tursku (7.718.639 KM), zatim mesa peradi 74,46 posto (Srbija i Crna Gora), te ostalih konzerviranih proizvoda 82,57 posto (izvoz u Hrvatsku i Sloveniju koji nije zabilježen u 2019.). Zabilježen je i značajan rast kod pšenice i suražice, za 2,7 miliona KM u Tursku.
Čak je, kada je riječ o martu, značajan rast izvoza zabilježen kod konzerviranih proizvoda, a posebno goveđeg mesa, gdje je, među ostalim, naša mesna industrija iskoristila odobrene kvote za izvoz u Tursku. Tako je u martu ove godine porast u izvozu prehrambene industrije iznosio 5,73 posto.