
Šef Odjeljenja za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Vlade Brčko distrikta Bosne i Hercegovine, Amir Softić, održao je danas sastanak sa pčelarima, voćarima i ratarima s područja Distrikta na kojem su razgovarali o zaštiti pčela i pronalaženju rješenja za očuvanje pčelinjih zajednica uz istovremeno podržavanje voćarske proizvodnje.
Softić je naglasio važnost pčela kao glavnih oprašivača u ekosistemu i pozvao na adekvatno regulisanje ove oblasti.
„Vlada Brčko distrikta BiH za 2025. godinu planira donošenje Zakona o pčelarstvu koji bi pomogao u prevenciji pomora pčela i regulisanju odnosa između pčelara i voćara. Očekujem da se i udruženja pčelara aktivno uključe u davanje konkretnih komenatara da bi došli do što boljeg zakonskog rješenja i uredili ovu oblast. Apelujem na sve proizvođače da prilikom prskanja usjeva i voća vode računa o vremenu i obavještavaju javnost”, rekao je Softić.
Voćar Bahrija Ribić iz Šatorovića istakao je da zaštita voća u prvoj fazi ne utiče na pčele, ali da insekticidi u drugoj fazi mogu biti štetni. Naglasio je važnost edukacije i obuke te dodao da je problem najčešće kod amaterskih lica koja ne obavještavaju pčelare o namjeri prskanja te preporučio obavještavanje i sankcionisanje onih koji ne poštuju pravila.
Samid Karalić, predsjednik Udruženja pčelara “Pčela” iz Gornjeg Rahića naglasio je da je ključno donijeti zakon koji će urediti ovu oblast. On je ukazao na problem nepridržavanja pravila u vezi s vremenom prskanja. Istakao je da je štetno korišćenje jakih otrova što uz klimatske uslove dovodi dodatno do smanjenja broja pčela.
Na kraju sastanka iz Odjeljenja su uputili apel svima koji planiraju prskanje da blagovremeno obavijeste pčelarska udruženja o namjeri i vremenu prskanja. Preporučeno je da se prskanje vrši u večernjim ili ranim jutarnjim časovima kada nema vjetra i kada su pčele većinom u košnicama. Takođe, pozvano je na korišćenje pesticida koji su manje štetni za pčele uz strogo pridržavanje preporučenih doza i koncentracija pesticida.