Sutra prva sjetva pšenice dronom u Republici Srpskoj | Agroportal.ba
Agro vijesti

Sutra prva sjetva pšenice dronom u Republici Srpskoj

Rukovodilac prijedorske kancelarije Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Mirko Jokić rekao je da će na oglednim parcelama u Knežici u petak, 8. novembra, prvi put biti obavljena sjetva pšenice dronovima.

Jokić je rekao Srni da je riječ o projektu koji se realizuje u saradnji sa banjalučkim Poljoprivrednim fakultetom, podržanim od Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP).

– U okviru programa nabavljena je potrebna oprema, tri drona za Poljoprivredni fakultet. Prvi put Poljoprivredni fakultet ima resurse da se počne baviti ovom vrstom aktivnosti – rekao je Jokić.

On je objasnio da će u saradnji sa Poljoprivrednom zadrugom Smart Village iz Knežice, na novim oglednim parcelama biti obavljena sjetva pšenice dronom.

– S obzirom na to da dron ima mogućnost da radi sjetvu, može da nosi 70 kilograma sjemena i ima opremu koja je najznačajnija za sjetvu, u petak ćemo prvi put pokušati da vidimo kako to možemo obaviti i da na neki način steknemo prva iskustva u pogledu korištenja dronova u ove svrhe – kaže Jokić.

Pročitajte još...   Berba kukuruza u prijedorskoj regiji u punom jeku

On kaže da je nabavka dronova veoma važna te da pokušavaju da kroz saradnju sa Poljoprivrednim fakultetom uvode nove tehnologije na njive, istražuju i provjeravaju njihovu efikasnost.

Najavio je da će 15. novembra u Banjaluci biti održan forum posvećen primjeni tehnologija u preciznoj poljoprivredi.

Prema njegovim riječima, biće održana predavanja koja se tiču daljinskog osmatranja i primjene dronova u poljoprivredi.

Jokić kaže da smo na početku kad je ova tehnologija u pitanju ali da situacija nije ni tako loša.

– Na području prijedorske regije imamo 10 robotskih izmuzišta na farmama što je vjerovatno najveći broj ovakvih sistema u zemlji. U zadnjih godinu dana poljoprivrednici nabavljaju rasipače koji imaju mogućnost varijabilne aplikacije đubriva. I sami učimo na koji način se primjenjuje oprema, kako se mapiraju parcele i sve drugo – kazao je on.

Pročitajte još...   Malinari u Srpskoj traže otkupnu cijenu od pet maraka

Jokić navodi da je u posljednje vrijeme sve veći interes za nabavku dronova te da je poljoprivredni proizvođač iz Prijedora nabavio dron namijenjen za tretiranje usjeva jer je imao problem što mehanizacije ne može u parcele koje su često previše vlažne.

– Ove godine Poljoprivredni fakultet nabavio je tri drona, Poljoprivredni institut je nabavio dronove koji imaju mogućnost tretmana parcela. Uključujemo se u primjenu novih tehnologija i mi kao služba aktivno učestvujemo u ovom procesu – kaže Jokić.

 

 

(srna)

 

0Shares
Slične objave
Agro vijesti

Livanjski sir je prvi bh. zaštićeni proizvod u EU: Kruna 150-godišnje tradicije

Agro vijesti

Prvi put u BiH proizvedeno magareće mlijeko u kapsulama