Na Svjetski dan pčela, koji se obilježava danas, upozorenje – smanjuje se broj pčelinjih zajednica i zato je važno podizanje svijesti o njihovom značaju. Čak trećina ljudske hrane zavisi od njihovog oprašivanja.
Oprašivači koji doprinose sigurnosti hrane, održivoj poljoprivredi i očuvanju biološke raznolikosti, sve su ugroženiji, kako zbog klimatskih promjena – kiša u vrijeme cvjetanja medonosnih kultura ili zahlađenja, tako i zbog napasnika koji ranije nisu postojali – prvenstveno varoe i nekontrolisanog korištenja pesticida u poljoprivredi.
Mirko Јanković, pčelar iz Modriče, ističe da hladne noći i topli dani nisu povoljni za biljke jer tada ne mede.
– Uopšteno gledajući, danas je pčelarstvo postalo rizično, ali mi koji to volimo ne odustajemo od toga – ističe Јanković.
Kao nikad prije, važno je osvijestiti se koliko su nam za život važne ove radilice bez kojih svijet ne bi izgledao isto.
– Јako bitno, ne samo za nas pčelare, nego i za voćare, povrtare i sve one koji se bave proizvodnjom hrane da podignemo svijest o značaju pčela, jer znamo da je medonosna pčela prije svega polinator i da je kvalitet proizvoda i količina koju ona opraši mnogo veća – rekao je predsjednik Udruženja pčelara “Leotar” iz Trebinja Obrad Ninković.
Iako ni u pčelarstvu nije sve “med i mlijeko” i ima gorkih godina, pčelarstvo je hobi i posao u koji se čovjek zaljubi i postane mu opsesija.
– Inače sam rudar po zanimanju, ali kada bih se ponovo rodio nikad se ne bih bavio drugim poslom osim pčelarstvom – kaže Marko Tomić, predsjednik Udruženja “Matica” iz Milića.
Da su sve veća ulaganja u pčelarstvo potvrđuje podatak da je za podsticaj za kapitalne investicije u 2022. isplaćeno oko 59.000 marka za 20 pčelara, a u prošloj skoro 211.000 za duplo veći broj korisnika.
Pčelari sa najmanje 30 košnica imaju i podsticaje do 12 maraka po pčelinjem društvu.
Na svijetu postoji 20.000 različitih vrsta pčela. Budimo odgovorni i ne dozvolimo da našim nemarom skratimo život insektima od kojih nam zavisi svaki treći zalogaj hrane koju jedemo, daruju nam zdrave proizvode,koristimo njihove blagodeti i u api komorama, a oprašuju i biljke koje se koriste u ishrani stoke.
(rtrs.tv)