Poljoprivrednici u Srpskoj skrojili su prijedloge s kojima će pred resornog ministra kada dođe vrijeme za raspodjelu agrarnog budžeta za iduću godinu, a najviše novca tražiće za premije i opremu s obzirom na to da je minulo ljeto bilo jedno od težih u proizvodnji.
Proizvođači bi za pregovarački sto u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS trebalo da sjednu do kraja godine da bi se okvirno dogovorili o raspodjeli agrarnog budžeta.
Predsjednik Udruženja voćara RS Dragoja Dojčinović kazao je za “Glas Srpske” da je ovo udruženje već dostavilo svoje zahtjeve za narednu godinu.
– Tražimo povećanje premije za voće sa četiri na šest miliona KM. Malo je i šest miliona KM, ali imajući u vidu cijelu situaciju, pomirićemo se i sa dodatna dva miliona maraka – kazao je Dojčinović.
Prema njegovim riječima, troškovi proizvodnje su sve viši, dok vremenske neprilike odnose rod i umanjuju kvalitet.
– Štetu koju imamo ove godine može amortizovati samo veća subvencija – rekao je Dojčinović.
Dodao je da je jedan od prijedloga da bude smanjen podsticaj u samoodrživim procesima proizvodnje te da se ta razlika preraspodjeli na one koji sa malo većom subvencijom imaju šanse da opstanu.
– Ove mjere koje smo imali do sada, kao što je podjela sadnica jabuka, krušaka, dunja i šljiva u zavisnosti od potreba voćara i protivgradna mreža, trebalo bi da ostanu, jer su se pokazale kao dosta dobre. Kad je riječ o nabavci mehanizacije, potrebno je voditi računa gdje idu ta sredstva. Primjera radi, ratari i mljekari svake godine uzimaju po jedan traktor. Nema potrebe svake godine kupovati traktore koji koštaju po 400.000 maraka, za šta dobiju do 200.000 maraka subvencije – istakao je Dojčinović dodajući da nadležni treba da imaju u vidu da se u voćarskoj i povrtarskoj proizvodnji zapošljava najviše ljudi.
Predsjednik Udruženja povrtara RS Darko Ilić istakao je da su išli sa prijedlogom da premija za regresirano gorivo sa 0,80 maraka bude povećana na marku po litru, što bi obuhvatilo sve poljoprivrednike.
– Zatražili smo da u povrtarstvu prvi put bude omogućena postrana sjetva, odnosno da se na površini gdje bi bio ječam ili pšenica kasnije može zasaditi kasni kupus ili neka druga kultura. Do sada smo tokom kalendarske godine mogli zasaditi samo jednu kulturu – objasnio je Ilić i dodao da su, između ostalog, tražili da proizvođači u nerazvijenim opštinama budu podržani posebnim mjerama, a ne po nadmorskoj visini.
On je izrazio nadu da će resorno ministarstvo donijeti odluku da proizvodnja povrća bude premirana sa minimalno 0,20 KM po kilogramu prodate robe.
– Do sada smo imali premiju na prodato povrće do 0,20 maraka po kilogramu, a to je značilo da može biti i pet, sedam ili deset feninga – kazao je Ilić.
Predsjednik republičkog Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Stojan Marinković istakao je da je u toku sumiranje zahtjeva koje su predstavnici dostavili.
– Imajući u vidu da sve ukazuje da će agrarni budžet iduće godine ostati na ovogodišnjem nivou, odnosno 180 miliona maraka, svi zajedno predložićemo kozmetičke izmjene u smislu veće podrške u primarnoj proizvodnji i proizvodnji hrane – kazao je Marinković.
Isplata
Stojan Marinković je istakao da je redovnost isplate podsticaja ono oko čega su saglasna sva udruženja pri ovom savezu.
– Najvažnije nam je da sredstva liježu redovno kako bi poljoprivrednici mogli platiti tekuće troškove – rekao je Marinković.
(glassrpske.com)