U vrijeme kad većina ljudi teži poslovima sa brzim povratom uloženog novca, Jovan Košutić iz Brčkog je izabrao da se na svojoj parceli u Sandićima kod Brčkog bavi uzgojem lijeske. Odnosno proizvodnjom lješnika, biljke čiji se rod može očekivati tek za šest do osam godina.
Preporuke i savjeti stručnjaka
I pored toga što poljoprivreda nije Jovanov primarni posao, zbog ozbiljnosti kojom je prišao podizanju zasada lijeske, a i činjenice da se čitav posao odvija po preporukama i nadzorom dipl. ing. poljoprivrede Dalibora Panića iz Banja Luke, odlučili smo da baš njihov zasad lijeske uzmemo kao primjer svima koji razmišljaju o sličnom poduhvatu.
Preporuke za podizanje zasada
U nastavku možete pročitati preporuke kojih se Jovan pridržavao prilikom podizanja zasada:
1. Korak je analiza zemljišta;
2. Korak je prehrana zemljišta (krečnjakom i stajnjakom);
3. Korak je oranje, tanjiranje, pa još jednom pređeno sjetvospremačem;
4. Korak je izvlačenje špaga za utvrđivanje pravaca (uzdužnih i popriječnih) te obilježavanje mjesta za kopanje rupa sa razmakom 4,5 m između redova, a 3,5 m u redu
5. Korak je mašinsko kopanje rupa dimenzija 80x60cm ;
6. Korak je stavljanje stajnjaka (50 kg) i mineralnog gnojiva (MAP 450 gr i 7-20-30 300 gr) u svaku rupu, te zatrpavanje zemljom svake;
7. Korak je još jedno tanjiranje;
8. Korak je ponovno izvlačenje špaga i sadnja sadnica (sorte Tonda Djentile Romana, Halski Dzin, a oprašivači su sorti Kosford, Istarski okrugli i Lambert) na mjestu ukrštanja uzdužnih i popriječnih špaga.
Dugoročna investicija
U uvodu smo rekli da je mana ove investicije spor povrat uloženog truda i novca, ali je njena dobra osobina po riječima upućenih stabilna cijena lješnjika i dug vijek zasada koji garantuje da će i druge generacije imati od ovoga koristi.
Šta jos reći nego poželjeti im da i u ovom slučaju bude tako.
Zaslužili su!