U Republici Srpskoj u toku je berba kukuruza. Prinosi su od 8 do 15 tona po hektaru.
Neujednače su zbog dugotrajne suše i primjene agrotehničkih mjera. Na oglednom polju Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi u Kladarima kod Srpca gdje je obavljena žetva i vaganje 70 sorti hibrida 15 sjemenskih kuća prinosi su oko 13 tona po hektaru.
Farmer Đuro Cvijić odlučio se za sjetvu srednje ranih hibrida. Uz navodnjavanje i dovoljne količine stajskog đubriva i u teškoj godini je ostvario iznadprosječne prinose.
– Ovdje je naišlo jedno nevrijeme koje je dobro polomilo kuruze koji je bio u fazi pred klasavanje i bradavanje ali gledajući generalno kada to sve sumiramo izgleda daćemo dobro proći i to su neki rodovi koje mi očekujemo i sa kojim smo zadovoljni – istakao je Đuro Cvijić, poljoprivrednik iz Kladara.
U Lijevče polju da bi se ostvarili prinosi preko 10 tona po hektaru uz redovne padavine i sistema za navodnjavanje kukuruzu je bilo potrebno obezbjediti dodatnih oko 100 litara po hektaru vode.
– U ovoj godini bez navodnjavanja zaista nije bilo realno ni očekivati prinose koji su ekonomski isplativi i ako pričamo o navodnjavanju ovdje smo radili tifonom navodnjavanje u nekih tri doze po 30 litara – kaže Aleksandar Majkić, iz Resorsa za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi.
U Semberiji situacija znatno nepovoljnija. Prosječni prinosi jedva da mogu pokriti proizvodne troškove.
– Što je posebno razočaravajuće jeste područje Semberije jer oni su tamo zaista osjetili svu ovu sušu i tamo gdje nije bilo navodnjavanja prinosi su zaista podbacili – rekla je Dijana Јović Damjanović, iz Resorsa za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi.
Prema prvim procjenama, ovogodišnji prosječni prinosi u Srpskoj iznosiće oko pet tona, što je za oko tri tone po hektaru manje, od višegodišnjeg prosjeka.
(srna)