Hrvatska bi zbog suše mogla da ostane bez šećera. Na istoku zemlje, gdje je proizvodnja šećerne repe najveća, uništeno je više od 80% usjeva. U Ministarstvu poljoprivrede Hrvatske održan je hitan sastanak, pomoć će tražiti i iz Brisela.
Apokaliptični prizori na poljima šećerne repe – najgore je u Osječko-baranjskoj i Vukovarsko-sremskoj županiji, piše Seebiz.
– Repa je izdržala koliko je mogla. List je izvlačio vlagu iz repe i repa je postajala sve manja i sitnija i sad su se i repa i list osušili – rekao je Ivo Kelić, proizvođač šećerne repe iz Mirkovaca.
Na istoku se proizvodi 85% šećerne repe, a uništeno je više od 80% usjeva.
– Naše porodično gazdinstvo ima negdje oko 126 hektara šećerne repe, a 80 hektara nećemo da beremo – objasnio je Kelić.
Elementarna nepogoda na njivama, a moguća katastrofa na tržištu. Suša je uništila repu ne samo u Hrvatskoj, nego i drugdje u Evropi, pa je pitanje da li će šećera uopšte biti ove godine.
– Takva je situacija u Mađarskoj i Sloveniji, a vidio sam i u Srbiji da je situacija strašna. Pa nemam pojma ko će da sije šećernu repu kad smo ovako na gubitku. Ovo bi mogao biti kraj šećerane u Županji, poslednje šećerane u Hrvatskoj – upozorio je Kelić.
– Vjerujte, radimo sa prepolovljenim kapacitetom, cijena tog šećera je ogromna. Sve u svemu, jako loša situacija – rekao je predsjednik uprave Hrvatske industrije šećera Željko Zadro.
U Ministarstvu poljoprivrede Hrvatske održan hitan sastanak jer bez repe nema šećera.
– Naš sastanak je rezultirao činjenicom da idemo u Evropsku komisiju da pokrenemo aktiviranje kriznih rezervi u poljoprivredi. To se očekuje već šest mjeseci, naravno, ako bude odobreno – rekao je ministar Josip Dabro.
U vladi Hrvatske uvjeravaju da čine sve da građani ne dožive šećernu krizu.
– Za naše građane nema potrebe za brigom, tako da neće biti ni uvoza ni poskupljenja u vezi sa šećerom. Na toj strani vlada Hrvatske štiti građane – rekao je državni sekretar Tugomir Majdak.
Nedostatak šećera biće zamijenjen zalihama i dijelom preradom.
– Sigurno nema opasnosti od poskupljenja, ali imamo katastrofalnu situaciju u Republici Hrvatskoj – smatra Zadro.
Industrija i odgovorni proizvođači su na koljenima. Ukupne obaveze dostigle su deset miliona evra. Vlada razmatra i predlog da se uz pomoć HBOR-a ukinu referentni prinosi i kreditna zaduženja. Ako se problem ne otkloni odmah, proizvođači neće sijati šećernu repu sledeće godine i to bi bio kraj proizvodnji šećera u Hrvatskoj.
(biznis.rs)