
Povodom navoda u tekstu “Subvencionisanje u agrarnom sektoru i problemi sa kojim se suočava poljoprivredna proizvodnja u Republici Srpskoj”, Asocijacije poljoprivrednih udruženja Semberije. Zatražili smo odgovor Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.
Odgovor Ministarstva
Iz Ministarstva poručuju da se predstavnici “Asocijacije poljoprivrednih udruženja Semberije”, nikada nisu obratili na njihovu adresu. Takođe istuču da ne znaju ko zastupa samo udruženje, niti koja udružanja asocijacija okuplja.
Što se tiče navedenih tvrdnji u objavljenom članku, izneseno je nekoliko netačnih navoda.
Ministarstvo demantuje prije svega onaj krucijalni, na kome počiva tekst, a koji se odnosi na godišnja izdvajanja iz agrarnog budžeta.
Tačno je da su sredstva iz agrarnog budžeta u proteklih nekoliko godina bila na nivou 60 miliona KM. Ali, iz APUS-a su očito “prespavali” cijelu 2018. godinu, jer je svim medijima i udruženjima poznato da je agrarni budzet u 2018. godini 71 milion KM. Dakle, povećan je za oko 20 odsto.
Iz APUS-a takođe “zaboravljaju” na činjenicu da je Zakonom o obezbjeđenju i usmjeravanju sredstava za podsticanje razvoja poljoprivrede i sela jasno definisano:
Da se sredstva za podsticaje obezbjedjuju iz domaćih prihoda budžeta i drugih izvora.
Dakle, i drugih izvora! Što je vrlo značajno, i što govori da se ne obezbjeđuju sva sredstva za razvoj poljoprivrede isključivo iz budžeta. Niti je to tako u bilo kojoj zemlji EU.
Sredstva na raspolaganju
Poljoprivrednicima su, osim sredstava agrarnog budžeta u iznosu od 71 milion KM, takođe na raspolaganju:
- 12,4 miliona, sredstva Svjetske banke za razvoj navodnjavanja
- 5 miliona, sredstva Vlade za izgradnju sistema za navodnjavanje,
- 18,27 miliona sredstva međunarodnih projekata za ruralni razvoj
- Sredstva Partner fonda, 6 miliona KM,
- Sredstva za nabavku specijalizovane mašine za uređenje krša, 3 miliona KM,
- Sredstva IRB-a, 65 miliona KM
- Što čini ukupno 171,9 miliona KM po svim izvorima finansiranja
Ako na to dodamo sredstva iz oblasti vodoprivrede za zaštitu dobara u iznosu od 35 miliona KM, dobijamo preko 200 miliona KM raspoloživih sredstava za razvoj poljoprivrede i zaštitu dobara u funkciji razvoja poljoprivrede u 2018. godini.
Ostali navodi takođe zaslužuju raspravu. Prije svega o subvencijama u EU, ali i o agrarnoj politici. Ista se svake godine tradicionalno usaglašava sa svim republičkim udruženjima poljoprivrednika. Ne namjeravamo polemisati sa neimenovanim „ljudima iz struke“, kako to navode iz APUS-a, niti davati na medijskom prostoru ljudima koji nisu legitimni predstavnici poljoprivrednih proizvođača.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske